Pomysły na weekend
Mielec to miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Historycznie jest to ziemia sandomierska pełna ciekawych atrakcji. Spędzając weekend w mieście, warto zwrócić uwagę na rynek w Mielcu, zbudowany na planie prostokąta. W samym centrum placu znajduje się piękna fontanna, podświetlana wieczorami. Wieczorami turyści mogą podziwiać prawdziwy wodny spektakl wzbogacony feerią barw. Wokół rynku znajdują się zabytkowe, murowane kamienice. Większość z nich zbudowana została na początku XX wieku. Do najpiękniejszych obiektów zalicza się kamienicę z kopułą z 1904 roku.
Turyści mają również szansę zobaczyć piękną barokową Bazylikę kolegiacką św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Jest to jednonawowy budynek na planie krzyża. Wnętrze zostało bogato ozdobione, co widać zwłaszcza na rokokowych ołtarzach.
Zwiedzając Mielec, warto sprawdzić rejestr zabytków województwa podkarpackiego. Na liście znajduje się między innymi willa przy ulicy Jadernych 1. Kamienica powstała w 1934 roku dla najbogatszej rodziny w Mielcu. Ten dwukondygnacyjny dom to przykład neobarokowego stylu.
Pasjonaci fotografii mają szansę zapoznać się z eksponatami historycznymi w Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”. Na początku XX wieku mieścił się tam zakład fotograficzny Augusta Jadernego.
Atrakcje dla dzieci
Park Leśny „Góra Cyranowska” to idealne miejsce na dziecięce zabawy. Wszystkie dzieci zaproszone są do Parku Leśnego Góra. Mieszkańcy i turyści z chęcią wybierają się na spacery po zalesionym obszarze. Oprócz tego na terenie parku znajdują się tory saneczkowe, miniamfiteatr oraz podświetlany sztuczny potok. Najmłodsi mają szansę zagłębić się w specjalnie przygotowany gabionowy (prostopadłościenny element budowlany, który służy np. do wzmocnienia skarp ziemi bądź brzegów rzeki, często wykorzystywany także jako elementy dekoracyjne) labirynt, który powstał dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. W parku znajdują się również ścieżki rowerowe.
Atrakcje dla dzieci zapewnia również Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich. Przez cały rok wykwalifikowana kadra prowadzi specjalne warsztaty artystyczne o różnorodnej tematyce, np. budowanie średniowiecznego domu lub twórcze spotkania zatytułowane Sezamie otwórz się. Oprócz tego działa Centrum Kultury prowadzące zapisy do dziecięcych zespołów tanecznych oraz grup plastycznych.
Na wschód od Mielca rozciąga się obszerny kompleks leśny, który stanowi pozostałość po Puszczy Sandomierskiej. Mieszkańcy miasta chętnie korzystają z terenów zielonych, gdzie w 2004 roku powstała ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Do Bobra przez Nadleśnictwo Mielec oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Brak komentarzy